Kategorie
Blog

Jestem blogerem??

Dłubiąc w nowym wyglądzie bloga miałam czas, żeby się zastanowić nad tym “who da fuck is bloger”?

Ja jestem blogerem (ewentualnie blogerką jak jest ktoś bardzo wygenderyzowany)

To znaczy kim? Tzn. osobą prowadzącą bloga.

To najkrótsza i najlepsza definicja jaką mogę wam przedstawić. Wszelkie próby jej skonkretyzowania dotyczą oceny tego czy jest się dobrym, czy złym blogerem (poczytnym, wpływowym itd.)

Kasiulek, lat 13, opisująca swoje szkolne miłości na blogspocie też jest blogerką, ale czy dobrą? To nie ma znaczenia dla konstruowania definicji. Nie ma znaczenie ile ma wyświetleń, ani ile osób kupi błyszczyk malinowy nowej firmy jeżeli ona go poleci. Znaczenie ma to czy ona prowadzi bloga.

Prowadzi: czyli pisze, mniej lub bardziej regularnie. A ile? Ten aspekt blogowania jest bardzo rozmyty. Bo czy jeden post czyni kogoś blogerem? Nie bardzo. A 30? Już chyba tak. Gdzie w takim razie jest granica? 5 postów? 10? Nie nam pojęcia i wcale nie potrzebuję go mieć żeby określić czy jestem blogerką czy nie 🙂

Bo mając na liczniku 3 posty mogłabym się nazwać początkującą blogerką, ale wciąż blogerką. Mając tylko kilku czytelników będę mało popularną blogerką, ale dalej blogerką. Itd.

A co to jest blog? I to moja definicja znów się sypie. Bo znalezienie dobrej definicji bloga jest jeszcze większym cudem niż to, że tramwaje przyjechały o czasie i te 5 minut z zapasem na przesiadkę wystarczyło (zwykle ten, którym jedziesz się spóźnia, a ten, na który chcesz zdarzyć odjeżdża wcześniej).

Blog można określić jako rodzaj personalnej strony internetowej, na której autor publikuje jakieś własne treści. Określenie jakie to treści wkracza w kategorie blogów. Mogą to być np.: zdjęcia, recenzje książek, poradniki, czy to z czym często się kojarzą osobom nie związanym z blogosferą blogi, pamiętniki. Kiedyś bloga można było czasem poznać po tym, że w adresie było słowo blog lub określenie platformy, na której bloger umieszcza swoje wypociny (blogspot, bloog), teraz często bloger siedzi na własnej domenie. Ba! Dodatkowo powstały całe zastępy serwisów umożliwiających blogowanie jak wykop, facebook czy twitter. Taaaak. Piszesz na facebooku na swojej tablicy jakiś status? Wrzucasz suchara na wykopie?

Gratuluję jesteś blogerem! A to czy dobrym, poczytny czy wpływowym, to tylko kwestia oceny.

Pozdrawiam Was Braci i Siostry Blogerzy,